NUNU EV'DE SÜPER İNDİRİM FIRSATLARI

Küçük Alanlar İçin 5 Dekorasyon Önerisi

Mobilya ve aksesuar alışverişi yapmak ve evimizi gönlümüzce döşemek hepimiz için oldukça keyifli bir aktivite. Tabii hemen her keyifli aktivitede olduğu gibi, yaşam alanımızı dekore ederken de bazen ipin ucunu kaçırdığımız, iç mekânı gereğinden fazla kalabalıklaştırdığımız oluyor.

Bu, özellikle de kısıtlı alana sahip olan evler için geçerli. Peki küçük alanları ferah, estetik ve pratik bir şekilde dekore etmek için neler yapabiliriz? Cevabı yazının geri kalanında! İşte küçük iç mekânları daha büyük/ferah göstermek için uygulayabileceğiniz 5 dekorasyon önerisi.

Işık/Işıklandırma Önemli

Başlangıç maddemiz aslında küçük evlere özel değil. Bir yalıda da oturuyor olsanız iç mekânın ne kadar ışık aldığı, ne kadar ferah olduğuyla direkt bağlantılı. Tabii alanın kısıtlı olduğu küçük evlerde ışık daha da önem kazanıyor. Doğal ışık konusu biraz şans; eviniz/odanız güneş ışığı almıyorsa bu konuda yapabileceğiniz pek fazla şey yok- eğer alıyorsa önerimiz kalın, koyu perdeler kullanmaktansa iç mekânı olabildiğince aydınlık bırakacak seçeneklere yönelmeniz.

Işıklandırma için ise, örneğin odada yer kaplayacak lambader gibi parçalar yerine, duvarlara monte edilebilecek ya da tavandan asabileceğiniz aydınlatma seçeneklerini tercih edin. Böylece alandan kazanabilirsiniz.

Aynaları İyi Kullanın

Küçük evler söz konusu olduğunda aynalar sizin dostunuz. Odadaki ışığı yansıtacak, aynı zamanda yine yansımanın etkisiyle daha büyük bir alan olduğu izlenimi verecek aynalar sayesinde, odanızı daha ferah ve olduğundan geniş göstermeniz mümkün.

Çok Sayıda Aksesuar Kullanımından Kaçının

Mobilyalar söz konusu olduğunda ister istemez kendimizi bir şekilde sınırlandırabiliyor olsak da, iş aksesuarlara geldiğinde bu sınırı çekmek o kadar kolay olmayabiliyor. Hiç planda yokken sokakta, vitrinde beğendiğimiz bir heykelcik, doğum günümüzde hediye olarak gelen bir vazo ya da benzeri aksesuarlar, küçük parçalar oldukları için bir şekilde evimizin bir köşesinde kendilerine yer bulabiliyorlar ve yaşam alanımız böyle böyle daha da kalabalık hale gelebiliyor. Eğer daha ferah bir iç mekân istiyorsanız, küçük evlerde aksesuar kullanımını sınırlı tutun.

Büyük Halıları Tercih Edin

Burada biraz göz yanılsamasından faydalanıyoruz. Küçük halı, kilim gibi parçalar zaten küçük olan iç mekânın daha da küçük görünmesine sebep olabilir. Tam tersini yapıp, büyük bir halı tercih ederek ise, ortamı daha büyük göstermeniz mümkün. Ana mobilyaların hepsini üzerine yerleştirebileceğiniz büyük bir halı seçmeye çalışın.

Çok Amaçlı/Katlanabilir Mobilyalar Kullanın

Zaten kısıtlı olan alanı daha da kalabalıklaştırmamak adına yapabileceğiniz bir diğer şey ise, katlanabilir/çok amaçlı mobilyaları tercih etmek. Misafir sayısına göre büyüklüğünü ayarlayabileceğiniz bir yemek masası, yatak olabilen bir kanepe, hatta duvara gömülebilen bir yatak, bunlardan bazıları…

    Yorum Yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepetiniz şuan boş.