NUNU EV'DE SÜPER İNDİRİM FIRSATLARI

Doğru Halı Seçiminin Püf Noktaları

Nunu Ev ile yaşam alanımıza dahil edeceğimiz halı, mobilya, ev tekstlini seçerken, önümüzdeki sayısız seçenek bazen baş döndürücü hale gelebiliyor. Tercih süreci her ne kadar keyifli olsa da; kişisel beğeniler, ihtiyaçlar, bütçe, evin dekorasyonu gibi pek çok etken devreye girdiğinde, özellikle de kolay karar veremeyenlerin işi biraz zorlaşıyor. Koltuktan yemek masasına, dekoratif öğelerden kahve sehpasına kadar, alınacak hemen her şey için geçerli olan bu durum, halılar söz konusu olduğunda da değişmiyor.

Bu blog yazımızda, birkaç maddede doğru halı seçimi için göz önünde bulundurabileceğiniz püf noktalarına değineceğiz.

Malzeme/Doku Önemli

Halılar odanın genel görünümüne önemli bir katkı sağlasalar da, aslında yalnızca görsel öğeler olduklarını söylemek işi fazla basite indirgemek olur. Doğru halıyı seçerek, iç mekânı çok daha konforlu hale getirmeniz mümkün. Burada da halının dokusu, dokunduğunuzda nasıl hissettirdiği önemli… Aynı şekilde, kullanılan malzeme çeşidi ve dokuma türü de, halının görünümü kadar ne derecede kaliteli, dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu, bakımının nasıl yapılması gerektiği gibi konuları doğrudan etkiliyor.

Renk Tercihini Dikkatli Yapın

Diğer öğelerin seçiminde olduğu gibi, halılarda da alıcıların gözü doğal olarak ilk başta en sevdikleri renklere gider. Fakat burada daha önemli olan, halının renginin değerlendirileceği odadaki diğer eşyalar ve duvarlar ile ne kadar uyum içinde olduğudur. Örneğin lacivert rengi çok seviyor olabilirsiniz; fakat odanız koyu tonda parke yüzeye sahipse, çoğu zaman daha açık, canlı renkte bir halıyı tercih etmek iç mekânı daha aydınlık ve ferah göstermesi bakımından daha doğru bir tercih olacaktır.

Mobilyalar ile Uyum

Rengin yanı sıra, halının dokusu, desenleri, şekli ve detayları da ev ve tabii ki mobilyalar ile ne kadar uyumlu olacağını etkileyen faktörler. Eğer evinizi klasik bir tarzda dekore ettiyseniz, soyut desenlere sahip modern bir halı -mağazada gözünüze ne kadar hoş gelse de- biraz sırıtabilir. Bir alternatif olarak, hem modern hem klasik tarza hitap eden tasarımlara yönelebilirsiniz.

Doğru Boyuta Karar Vermek…

Boyut konusunda birden fazla seçeneğiniz var… Tüm ana mobilyaların üzerinde oturabileceği boyutlarda bir halı seçebileceğiniz gibi, mobilyaları kısmen taşıyan orta boyutlu modelleri, ya da mobilyalar arasında üzerinde bir şey olmadan duran küçük modelleri de tercih edebilirsiniz. Burada tabii ki odanızın boyutu da önemli. Unutmayın; büyük halılar odaları olduğundan büyük, küçük halılar ise daha küçük gösterebilir. Bu konuda altın bir kural olmadığı için, tercihinizi odanızın boyutlarına ve kişisel beğenilerinize göre yapabilirsiniz.

Bakım Önerilerini Göz Ardı Etmeyin

Halı, çoğu zaman uzun yıllar düzenli olarak kullanılmak üzere alınan bir ürün. Bu yüzden bakım gereksinimleri ve halının ne kadar özenli bir kullanım gerektirdiği de çok önemli. Halıyı kullanacağınız oda ne kadar sık kullanılıyor? Evde evcil hayvanlar var mı? Narin, bakımı zahmetli ve masraflı parçaları kullanabilir misiniz yoksa daha kolay kullanılabilir/temizlenebilir bir halıyı mı tercih edersiniz? Bunlar, halı seçiminizi yapmadan önce kendinize mutlaka sormanız gereken sorular…

    Yorum Yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepetiniz şuan boş.